Įrodyta, kad ultravioletinių C (UVC) spindulių sterilizavimo prietaisai sunaikina 99,99% mikrobų. Tačiau vartotojai įspėjami juos naudoti atsargiai ir visapusiškai informuoti.

Žmonės jau šimtmečius naudoja saulės šviesą ar UV spindulius, kad sunaikintų mikrobus. Mokslininkai išplėtė didelės energijos UVC naudojimą visuomenės sveikatos reikmėms, t.y. sėkmingai pašalino bakterijas, kurios praeityje sukėlė didelius SARS protrūkius.

Visai neseniai, COVID-19 pandemijos metu, dėl „naujojo normalaus“ gyvenimo būdo, reikalaujančio didelio dėmesio asmens higienai ir sanitarinėms sąlygoms, siekiant išvengti infekcinių ligų, UVC tapo dar svarbesnis. Dabar vartotojai gali įsigyti nešiojamų UVC prietaisų, kurie naikina mikrobus ore, vandenyje ir ant įvairių daiktų paviršių, – sakė fakulteto Radiologijos technologijos ir medicinos fizikos katedros daktaras Thitithip Tippayamontri.

UVC šiandieniniame gyvenime

UVC prietaisai buvo dažniausiai naudojami ligoninėse ir pramonėje, maistui bei vėdinimo sistemoms dezinfekuoti. Pastaruoju metu, jų naudojimas tapo nepakeičiamas ir kasdieniame gyvenima, pvz. sterilizuojant stalo įrankius kavinėse ar banknotus. Dėl to gaminama vis daugiau UVC prietaisų ir sumažinama jų apimtis, kad jie būtų tinkami naudoti buityje ir žmonės galėtų juos turėti, pavyzdžiui, UVC sterilizatoriaus dėžę, kurią galima naudoti namų ūkiuose, kuriuose auga maži vaikai, sergantys žmonės, alergiški žmonės ar tiems, kuriems reikia ypač švarios aplinkos. Taip pat, vis dažnesnės ir nešiojamos UVC LED sterilizavimo lazdelės, kurias žmonės gali nešiotis su savimi, kad nužudytų ore esančius mikrobus, mikrobus maiste, banknotuose ir kituose daiktuose.

Iš kur atsiranda UVC?

Yra keletas skirtingų atspalvių ir intensyvumo, matomų ir nematomų, UV spindulių tipų. UVA, kurio bangos ilgis yra 315–400 nanometrų, dabar apima atmosferos sritis. UVB bangos ilgis yra nuo 280 iki 315 nanometrų, o UVC, kurio bangos ilgis yra trumpiausias nuo 100 iki 280 nanometrų, išskiria daugiausia energijos ir gali stipriai sunaikinti daleles ir sunaikinti 99,99 % mikrobų. UVC negali prasiskverbti per atmosferą ir būti absorbuojamas ozono sluoksnio.

Todėl UV spinduliai, kuriuos naudojame sterilizavimui, yra sintezuojami naudojant pažįstamas mėlynas UV lemputes.            

UVC prietaisų efektyvumas

Ultravioletinio baktericidinio švitinimo (UVGI) proceso metu mėlyna UV šviesa apšviečia UVC spindulius ant objektų, kurie, kaip įtariama, turi mikrobų. Spindulių energija prasiskverbs į mikrobų DNR ir RNR, sunaikins juos, neleis jiems daugintis ir galiausiai mirs.

UVC prietaisų pranašumai, palyginti su kitomis sterilizavimo priemonėmis

Šių prietaisų privalumai yra dažna naudojimo galimybė, maži eksploataciniai kaštai, naudojimo paprastumas, todėl šis metodas yra geresnis nei kitos dezinfekavimo priemones. Be to, naudojant jį ant veido kaukių, nebus sunaikintas kaukių pluoštas, todėl jis puikiai tinka dezinfekuoti daiktus, kuriuos reikia naudoti pakartotinai.

Įspėjimai dėl UVC prietaisų naudojimo

Kadangi tokio tipo spinduliuotės prietaisas išskiria labai destruktyvią energiją, jį naudojant reikia būti labai atsargiems, kad spinduliuotė nepaliestų odos dėl jo keliamo pavojaus, galinčio sukelti vėžį. Taip pat, nežiūrėkite į spindulius, nes tai kenkia akims. Naudojant UVGI prietaisus reikia tinkamos apsaugos nuo radiacijos poveikio.                

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *