Siaučiant koronavirusui ir didėjant sergamumui gripu bei ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis, kiekvienas ypatingą dėmesį turime skirti [RS1] ne tik imuniteto stiprinimui, asmeninei higienai ir apsaugai, bet, saugantis nuo oru plintančių virusų, būtina pagalvoti ir apie patalpų oro valymą bei paviršių dezinfekciją. Efektyviausias būdas – ozonavimas.
Kas yra ozonas, kokias naudingas savybes jis turi ir kaip yra panaudojamas ne tik apsaugai nuo virusų, bet ir blogo kvapo patalpose?
Graikų kalboje ozonas reiškia ,,kvepiantis“. Ozonas yra deguonies alotropinė forma, kurią sudaro 3 deguonies atomai. Ozonas yra galingas oksidatorius. Jis yra nestabilus ir lengvai skaidosi į įprastinę deguonies formą. Ozonas tirpsta vandenyje, labai gerai sugeba pašalinti mikroorganizmus, riebalus ir teršalus, taip pat turi galimybę pašalinti mikroorganizmus, tokius kaip bakterijos ir virusai.
Kaip ozonas veikia aplinkoje?
Kai ozono molekulė susiduria su kita medžiaga, pvz., kvapu, ji suskaidoma į mažesnes sudedamąsias dalis, kurios yra linkusios sukelti mažiau problemų. Po šios reakcijos šalutiniai produktai paprastai yra anglies dioksidas, vanduo ir riebalų pelenai, dulkės. Ozonas, kuris proceso metu nepanaudojamas, grįžta į reguliarų deguonį.
Ozonas naikina visą mikrobiologinę taršą: virusus, bakterijas, grybelius, dumblius ir jų sporas, pirmuonių cistas, kurias mechaniškai gali pernešti įvairūs vabzdžiai (musės, tarakonai ar kt.). Ozonui susidūrus su bakterijomis, reakcijos metu yra pažeidžiama bakterijų ląstelių struktūra, taip nutraukiamas mikrobiologinis aktyvumas.
Kaip pagaminamas ozonas?
Gamtoje ozonas susidaro perkūnijos metu arba oksiduojantis spygliuočių medžių sakams. Jis suteikia gaivų kvapą orui spygliuočių miškuose ir po perkūnijos. Ozonas gali susiformuoti veikiant deguonį arba orą ultravioletiniais spinduliais, elektros išlydžiu, skaidant peroksidus. Ozonas naudojamas vaistams, sintetiniams tepalams gaminti, įvairioms medžiagoms šalinti iš nuotekų, oro ir vandens dezinfekavimui, balinimui.
Dirbtiniu būdu šie procesai yra imituojami ozonatoriuose naudojant ozoną. Ozono generatoriai (ozonatoriai) naudojami namų, biurų, maitinimo įmonių, ligoninių, viešbučių patalpų priežiūrai, nuotekų valyme, vaistų ir biodujų pramonės šakose, saugyklų ir fermų orui valyti bei dezinfekuoti.
Kokie ozonavimo privalumai?
· Ozonas naikina visą mikrobiologinę taršą;
· Ozonas sterilizuoja paviršių;
· Ozono poveikis labai greitas;
· Ozonas pašalina nemalonius kvapus;
· Ozonas nesukuria šalutinių toksiškų produktų.
Ozonas naikina mikroorganizmus 300-3000 kartų greičiau nei kiti tradiciniai dezinfekavimo būdai. Dėl šių savybių ozonavimas yra plačiai naudojamas patalpų dezinfekcijai.
Ozono generatoriai turi didelę paklausą rinkoje, ypač viešuose erdvėse, tokiose kaip kavinės, prekybos centrai, viešbučiai, naktiniai klubai, grožio salonai, restoranai, nes ozonatoriai puikiai naikina nemalonius kvapus ir dezinfekuoja patalpas:
· Pavyzdžiui, nežiūrint į tai, kad daugumoje viešbučių kambariai yra atskirti „rūkantiems“ ir „nerūkantiems“, vis vien rūkantys klientai kelia didelę problemą. Ozonatoriai puikiai išsprendžia šiuos nepatogumus.
· Puikiai tinka darbo kabinetų, kavinių, restoranų, naktinių klubų, SPA ir kitų sveikatingumo centrų gamybinių ir personalo patalpų priežiūrai bei paruošimui darbui, nes per 15-60 min. pilnai panaikina nemalonius kvapus ir dezinfekuoja patalpas.
· Prekybos salėse, kuriose lankosi didelis kiekis žmonių, gali būti vykdomas stabilus „porcijinis ozonavimas“, kai ozonavimas vykdomas kiekvieną dieną (naktį). Ši priemonė padeda ženkliai sumažinti darbuotojų sergamumą ir leidžia mėgautis švaresniu, gaivesniu oru patalpose.