Per pastaruosius dešimtmečius yra sukaupta daugybė įrodymų, jog žmonių sveikatai itin reikšmingą įtaką daro patalpų, kuriuose gyvename ir dirbame, oras. Tad oro drėkinimas turėtų būti vienas iš prioritetų ir svarbiausių procesų reguliuojant patalpų mikroklimatą.
Kuo kenkia drėgmės trūkumas?
Sausas oras sukelia tikrai nemažai problemų. Nustatyta, kad žema drėgmė ir žema temperatūra keičia infekcinių ligų dalelių, tokių kaip gripo virusas, perdavimą. Esant pernelyg sausam orui padidėja tikimybė peršalimo ligoms, gripui ir pan., nes būtent tokioje terpėje lengvai dauginasi virusai. Sausas oras gali pasunkinti astmos ar alergijos simptomus.
Sausas oras 10-15 proc. mažina mūsų darbo efektyvumą, turi pasekmių darbuotojų sveikatai: sukelia nuovargį ir blogą savijautą, galvos ir akių skausmus, jaučiamas bendras silpnumas, gerklės dirginimas, darbuotojai dažniau serga. Drėgmės trūkumas patalpose siejamas ir su padidėjusio širdies ritmo sutrikimais, prasta nuotaika bei odos išsausėjimu.
Oro išsausėjimas ypač juntamas šaltuoju metų laiku, tam įtaką turi patalpų šildymas. Paprasčiausias būdas situacijai pagerinti būtų pripilti į atvirus indus vandens ir užkabinti juos ant radiatorių, nes garuodamas vanduo sudrėkins orą. Tačiau šių dienų technologijos ir profesionalai turi geresnių būdų, kaip spręsti visas su oro drėgmės trukumu atsirandančias problemas.
Ypatinga svarba pramonėje ir aptarnavimo sferoje
Skirtinguose gamybos procesuose būtina palaikyti tikslų mikroklimatą, kai drėgmės lygio tikslumas gali būti nuo +-5 % iki +-1 %, bei garo lašelių dydis 10 mikronų arba mažesnis. Netinkamas mikroklimatas tampa priežastimi perteklinių žaliavų, tad net menkiausia paklaida gali reikšti nuostolius.
Susidarantis elektrostatinis krūvis neigiamai veikia patalpas, kuriose daug elektros prietaisų (ypač serverines), yra gaminami elektronikos komponentai. Taip pat tinkamas drėgmės lygio palaikymas ypatingai svarbus medicinoje, tinkamam sudėtingų medicininių įrenginių funkcionavimo palaikymui, pvz., operacinėse, patalpose kur yra gama spindulių aparatas ir pan. Drėgmės lygis turi būti tiksliai kontroliuojamas, su nedideliu drėgmės nuokrypiu iki +- 3%. Kadangi ligoninėse yra didesnė tikimybė susirgti virusinėmis ar bakterinėmis ligomis, oro drėkinimas sumažina tikimybę užsikrėsti šiomis ligomis tiek personalui, tiek lankytojams.
Būtina paminėti, kad drėkinimas gali būti panaudojamas kaip vėsinimas, priklausomai nuo gamybos technologijos.
Patarimas – patikėkite sprendimą į profesionalų rankas
Kodėl? Nes teisingam parinkimui reikalinga kvalifikacija. Prie vėdinimų įrenginių montuojamų drėkintuvų galia gali skirtis, todėl netinkamas parinkimas (per didelio ar per mažo galingumo įranga) lems dideles investicijas. Pavyzdžiui, jei drėkintuvai per maži – sistema neveiks. Būtina taip pat įvertinti vandens kokybę. Netinkamos kokybės vanduo gali užkimšti drėkintuvo sistemą ir drėkinimas nevyks. Netinkamą veikimą ar apskritai neveikiančią drėkinimo sistemą gali lemti ir net kelių laipsnių vamzdelių montavimo nuokrypis.
„Deja, yra tokių pavyzdžių, iš kurių kiti gali pasimokyti. Dirbant su vienu projektu, įrangą montuojanti įmonė nepakluso mūsų nurodytiems montavimo reikalavimams ir taip didžiulis biuro pastatas liko be drėkinimo sistemos. Tam, kad ištaisytų šią klaidą, teko iš dalies demontuoti sistemą. Natūralu, tai lėmė papildomas laiko sąnaudas ir neplanuotas investicijas. Sutikime, tikrai velnias slepiasi detalėse“, – sako Daiva Zubkevičienė, „Kondena“ atstovė.
Drėkinimo technologijų pasirinkimas yra labai didelis, taigi kiekvienu atveju reikia įvertinti ir kokius energijos šaltinius galima panaudoti drėgmės gamybai, kokia bus sistemos eksploatacija ir norimų parametrų tikslumas. Siekiant parinkti efektyvią drėkinimo sistemą, būtina įvertinti daugelį aspektų dar projektavimo stadijoje. Svarbu atsižvelgti, ar drėkinimo sistema bus integruojama į uždarą vėdinimo sistemą, ar turi būti lokalus drėkinimas pramonės objektuose. Netinkamas įrangos pasirinkimas gali nepateisinti nei projektuotojo, nei kliento lūkesčių.